poniedziałek, 30 czerwca 2014

ciastka brownie z awokado - zdrowe

Panie i Panowie, nie sądziłam, że można upiec ciasteczka z awokado. Jestem zaskoczona tą odchudzoną wersją brownie, ani mąki ani cukru ani masła. Jest mocno czekoladowe dość mokre i mięciutkie. Zrobienie ciasta to kilka chwil, ale potem trzeba je schłodzić godzinę przed pieczeniem.

Potrzebne nam jest:

duże dojrzałe awokado
1 gorzka czekolada (100 g) roztopiona w 1 łyżce oleju kokosowego (ja po bandzie i w mikrofalówce roztopiłam)
4 łyżki masła migdałowego
3 łyżki zmielonych na pył migdałów (czyli mąkę migdałową)
120 ml miodu (ja z tej objętości wlewałam stopniowo, jednak cały czas mi było za mało słodkie i wszystko użyłam)
3 jajka
4 łyżki gorzkiego kakao.

Najpierw blendujemy awokado na papkę a potem po kolei wrzucamy resztę składników do uzyskania jednolitej aksamitnej masy. Całość przekładamy do lodówki i po godzinie wykładamy na papier do pieczenia kleksy robiąc ciastka. Ja używam blendera z kubkiem.

Pieczemy 15-18 minut w 175 stopniach. Po 15 minutach proszę sprawdzić jak się mają ciastka, żeby się nie spaliły.

Oto efekt.





Już wiem, że z tym ciastem będę coś więcej kombinować i będzie ono bazą do innych zdrowych słodkości.



niedziela, 29 czerwca 2014

pieczony bakłażan w sałatce

Takie oto połączenie ruloniki bakłażanowe, szynka dojrzewająca, rukola.

Żeby zrobić roladki z bakłażana trzeba go pokroić wzdłuż na plastry o grubości ok. jednego centymetra. Obsypać solą i odstawić by puścił sok. Po 30 minutach opłukałam plastry pod wodą, wytarłam ręcznikiem papierowym. Ułożyłam je na blaszce do pieczenia i spryskałam olejem. Piekłam aż stał się brązowawy - jakieś 30 minut w 180 stopniach.

Upieczone bakłażany posmarowałam cienko serkiem naturalnym kanapkowym, położyłam 1 pomidor z oliwy i zawinęłam. Na talerzu położyłam garść rukoli, polałam gotowym olejem smakowym (poszłam na łatwiznę). Na to bakłażany i 1 porwany plasterek szynki dojrzewającej, łyżka kaparów z zalewy. Lubię sałatkę posypać prażonym słonecznikiem i dynią by mieć efekt chrupania.

Smacznego.



sobota, 28 czerwca 2014

kończą się już szparagi

W tym sezonie szparagowym jadłam:

zupę szparagowo cukiniową
szparagi z jajkiem sadzonym
szparagi ugotowane bez niczego

i takie oto danie szparagi w kurczaku.

2 pojedyncze piersi z kurczaka
pęczek ugotowanych na półtwardo szparagów
surowa szynka wędzona
świeży szpinak podsmażony z czosnkiem

Piersi przekroilam w poprzek (ale to dziwnie się pisze) na 3 części. Uzyskałam 6 kotlecików i rozbiłam je tłuczkiem na płasko. Na plastrze szynki kładłam mięso,  układałam cienką warstwę szpinaku, wkładałam kilka szparagów. Całość rolowałam w roladkę. Piekłam w piekaniku 20 minut w 200 stopniach.

Zjadłam z boczniakami.

Dzisiaj byłam na moim sąsiedzkim Targu Śniadaniowym po grzyby shitake i boczniaki. Niestety nie było miłego Pana ani nie było stoiska wspaniałych chlebów pełnoziarnistych. Jestem zawiedziona.



Pieczona ryba ze szparagami


Smażony ser coś ala halloumi w szynce


Coś się kończy a coś zaczyna - lubicie bób? 
 

piątek, 27 czerwca 2014

najzdrowsze ciastka jakie dotąd jadłam



Gdyby nie proszek do pieczenia ciasto można byłoby zjeść łyżką i nic by się naszym żołądkom nie stało. Pytanie dlaczego? Olej kokosowy, masło migdałowe, żel z nasionek chia, płatki owsiane, daktyle i ksylitol. To zaledwie kilka składników, jednakże zrobienie tych ciastek zajęło mi dużo czasu. Sama zrobiłam masło migdałowe, mieliłam płatki owsiane (nie błyskawiczne!!!) na mąkę i pastę migdałową do przełożenia ich. Potem jeszcze długo zajęło ich formowanie. Jeśli jeszcze nie zniechęciliście się do ich zrobienia oto przepis.

Proponują zacząć od zrobienia pasty daktylowej dzień wcześniej. Suszone daktyle (ile kto ma) wkładamy ciasno do słoika i zalewamy wrzątkiem niewiele ponad wierzch migdałów.

Masło migdałowe było dla mnie wyzwaniem, na szczęście się udało. Przepis tutaj

Żel z chia zastąpi jajka i sklei składniki:
2 łyżki ziarenek chia + 4 łyżki wody + 2 łyżki syropu z agawy. Łączymy wszystko w miseczce i odstawiamy.

Mąka owsiana:
Mielimy 200 gramów płatków owsianych górskich na mąkę i już mamy.

Oto cała lista składników:
4 łyżki płynnego oleju kokosowego
4 łyżki masła migdałowego
pół szklanki pudru z ksylitolu
żel z chia
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
200 gramów mąki owsianej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
pasta z daktyli (nasze namoczone daktyle blendujemy i mamy pastę).

Do jednej miski dodajemy olej kokosowy i masło migdałowe i łączymy mieszając dokładnie. Dodajemy ksylitol, ekstrakt z wanilii i żel chia, mieszamy. W drugiej mieszamy mąkę, proszek i sól. Następnie zawartość obu misek łączymy razem i formujemy małe kuleczki wielkości jajeczka przepiórczego. Trzeba je dobrze rozgnieść w dłoni, i jeszcze dociskać po wyłożeniu na papier do pieczenia. Wyszło mi 40 takich ciasteczek, nie zniechęcajcie się bo smak jest bardzo dobry.

Piekłam 8-10 minut w 175 stopniach. Po upieczeniu przekładamy na kratkę i studzimy. Wystarczy przełożyć pastą z daktyli i gotowe. Ciasteczka są z tych miękkich - nie chrupią. Mi przypominały biszkopty.

W razie pytań technicznych chętnie pomogę. Gdyby ciasto było za rzadkie można lekko zagęścić mąką owsianą.








sobota, 21 czerwca 2014

masło migdałowe

Kolejne masło mojej produkcji. Tym razem migdałowe. Jest bardzo kremowe, trochę w smaku przypominające to z fistaszków. Kolor taki, ponieważ zrobiłam je z podpieczonych migdałów. W kolejce czeka jeszcze do zrobienia masło orzechowe, słonecznikowe. Innych nie znam ale poszukuję w czeluściach internetu.

Co jest potrzebne.
Blender z kubeczkiem do siekania.
2 szklanki podpieczonych migdałów - 20 minut w 150 stopniach.
Cierpliwość, smak masła ją wynagrodzi.

Najpierw zmieliłam migdały na mąkę (ze skórką) w dwóch turach. Potem mąkę podzieliłam na 3 części i blendowałam do momentu uzyskania kremowej konsystencji. Dajcie co jakiś czas odpocząć maszynie, żeby się nie przepaliła.

Niebawem pokażę jakie wyszły mi ciastka z tego masła migdałowego, mąki owsianej (zmielone w pył płatki owsiane) i nasion chia (moja nowa miłość).


piątek, 20 czerwca 2014

owocowy koktajl z nasionami chia

Właśnie wróciłam z targowiska obkupiona w letnie owoce: maliny, truskawki, jagody, porzeczkę czerwoną i agrest.

Co to ta Chia tajemnicza?? Są to nasiona szałwii hiszpańskiej, które mają właściwości żelujące. Bogata w kwasy tłuszczowe omega 3, dodatkowo 20% białka, 34% tłuszczu, 25% błonnika pokarmowego. Są bezglutenowe. Kto chce spróbować to ja swoją pierwszą paczuszkę kupiłam na Allegro. Teraz już wiem, że będzie to mój stały domownik w kuchni.

Namoczone nasionka dają uczucie sytości i nawilżają nasz organizm (ale się rozpisałam jak nigdy).

2,5 łyżki zalewamy szklanką mleka i odstawiamy na noc do lodówki. Po 15 minutach proszę zamieszać. Rano pojawią się bezbarwne kuleczki przypominające pestki winogron (to moje skojarzenie).

Owoce blendujemy z dodatkiem ksylitolu i mieszamy z nasionami i mlekiem (to już łyżką, można nie słodzić wcale albo wybrać to co się ma).  Wyszły mi 2 takie szklanki.

Zdrówko!





czwartek, 19 czerwca 2014

lekki kremowy sernik fit

Kolejna wersja sernika lekko ulepszona. Zrobiłam go z 5,5 opakowania serka kremowego Łaciaty zamiast 3. Tamten poprzedni był za słodki. Tutaj przepis. Jedyna różnica to zwiększona ilość serka i borówki na wierzchu (karob zamiast kakao bo nie miałam). Jest bardzo kremowy powiedziałabym, że taki jak lody. Łatwy i szybki do zrobienia (nie wliczając czasu chłodzenia w lodówce). Smacznego.











środa, 18 czerwca 2014

zdrowy zielony koktajl dla odważnych

To mój pierwszy raz z selerem naciowym. Dodanie go powoduje zaostrzony smak koktajlu.

Oto moje składniki:

1/3 ogórka zielonego obranego
3 łodygi selera naciowego (obrałam go obieraczką z włókien zapobiegawczo)
1 sok z grejfruta
garść świeżego szpinaku
2 obrane kiwi
pół szklanki wody niegazowanej
łyżka syropu z agawy dla osłody

Wszystko wrzucamy do blednera i gotowe. Z tego wyszło mi 2 szklanki. Smakowało mi ;) i najadłam się do tego.


kotlety z boczniaków w otrębowej panierce

Panierce z bułki tartej mówię nie. W wersji zdrowej wystarczy zmieszać różne otręby (ja dodałam jeszcze sezam i zarodki pszenne) by uzyskać również chrupiącą panierkę.

Oto szybkie kotlety z boczniaków. Grzyby myjemy suszymy papierowym ręcznikiem. Maczamy w rozbełtanym jajku z przyprawami (ja miałam sól, pieprz, curry, papryka, czubrica zielona) potem w otrębach i smażymy jak schaboszczaki.

Tyle tylko, a jakie dobreeeeeeeeeeee. Smacznego!!!


wtorek, 3 czerwca 2014

słodko bez cukru - warsztaty Ani Laskowskiej.

Dzięki uprzejmości Ani Dietetyczniesiostro / Projekthappiness otrzymałam kilka zdjęć z jej warsztatów. Kto nie był a chciałby nauczyć się robić zdrowsze i lżejsze desery, to w planach jest kolejna edycja - kontaktujcie się z organizatorką. Więcej zdjęć znajdziecie tutaj


Tutaj powstaje ciasto z kaszy manny.


A tak wyglądało po skończeniu.


Był też egzamin. Trzeba było rozwiązać test, który talerzyk jest posłodzony cukrem, stewią, ksylitolem. Mnie się nie udało.


Takie zdrowe desery niczym nie ustępują w smaku bombom cukrowo-mącznym.

No i były prezenty - jupiiiiiiiiii. Szkoda, że bez autografu Ani. Spójrzcie na okładkę ;)


Książka zawiera 108 bezcukrowych przepisów. Ja już jeden z niej wykonałam - masło kokosowe.  Szata graficzna bardzo miła dla oka, przejrzysta. Gdybym nie dostała jej w prezencie, to bym ją kupiła. Ciekawa sprawa do wypróbowania to uwaga - skiełkowane orzechy/ migdały. Jest napisane jak to zrobić.


 Reszta prezentów (na zdjęciu nie ma fartuszka, notesika i ekotoreb).

Prezenty od: